Pamatai

Be pamatų liejimo, namo pamatai yra kelių rūšių, todėl protinga rinktis nuo jų įrengimo iki šiltinimo bei apdailos, kas leis sutaupyti.
Apie namo pamatų įrengimo kainą galima kalbėti tik tada, kai bus aptartos kelios detalės. Tai tam tikri architektūriniai sprendimai, namas bus be rūsio ar jame bus numatytos ir papildomos patalpos. Taip pat labai svarbu žinoti, koks namo laikančiųjų sienų tipas, tad atlikus geologinius tyrimus, nustačius gruntinio vandens lygį ir pačio grunto tipą galima pereiti prie namo pagrindo – pamatų įrengimo ir kainos klausimo.

Būtina žinoti ir tai, kokie yra pamatai, kad būtų galima priimti tinkamiausią sprendimą dėl jų įrengimo. Taigi, namo pamatai yra:

1. Kad Jūsų namas „nevaikščiotų“ yra siūlomi plokštuminiai pamatai, kurie namą laiko ne atskirais segmentais, bet visa plokštuma. Tokie sprendimai leidžia išvengti pamatų deformacijos, įšalo bei šalčio tiltų. Būtina atkreipti dėmesį, kad tokių pamatų darbai reikalauja šiek tiek daugiau investicijų į grunto tyrimus, patys darbai yra gan sudėtingi ir trunka ilgiau, nei antžeminiai projektai. Tačiau, plokštuminių pamatų įrengimas pasiteisina, jei ateityje norima išvengti suskilusių sienų ar namo pakrypimų.
2. Priklausomai nuo stogo dangos, nešančiųjų sienų bei namo apdailos medžiagų, kai jos pasirenkamos sunkios, įrengimui yra siūlomi juostiniai pamatai, kuriuos galima pasirinkti iš dviejų rūšių, tai surenkamieji, kai pamatai yra mūrijami iš įvarių gamintojų blokelių, arba monolitiniai, kurie sudaro standesnį namo pamato rėmą, tačiau yra įrenginėjami rečiau. Atmintina, jei namo architektūrinis sprendimas yra numatęs lengvesnias namo konstrukcijas bei apkrovas pamatams, tokiu atveju patartina rinktis tinkamesnius bei pigesnius – gręžtinius pamatus.
3. Vienas iš populiariausių būdų, kai rostvekas įgilinamas į žemę na mažiau 35-65cm (rekomenduojama šalčio tilto susidarymo išvengimui) pagal statybai pasirinktą vietą – gręžtiniai pamatai. Toks pasiūlymas yra vienas iš populiariausių ir dažniausiai naudojamų statant individualius namus. Šios rūšies pamatai įrengiami ganėtinai greitai, kai į žemėje išgręžtą skylę yra įleidžiamas paruoštas armatūros pagrindas, kuris užpilamas betonu. Tokie pamatai yra patvarūs, darbams sugaištama nedaug laiko, kas pagreitina patį statybų procesą ir leidžia sutaupyti lėšų. Laikantis aukščiau įvardintų rekomendacijų, cokolio zonoje bus išvengta susidarančių šalčio tiltų, o graužikams, patekimui į namą bus užkirsti visi keliai.
4. Vieni iš tvirčiausių pamatų pasiūloje yra poliniai pamatai, kurie skirstomi dar į gelžbetoninius, betoninius, plieninius bei medinius polius ir į žemę būna kalami kas 1-1,5 m atstumu priklausomai nuo namo projekto sudėtingumo, į gilį kalami poliai yra iki 9-11-12 metrų gylį. Dėl grunto sąvybių, gręžtiniai pamatai padeda ne visada, todėl tvirtumą gali užtikrinti tik poliniai pamatai. Tačiau vertėtų atminti, kad toks pamatų įrengimas nėra pigus.